Pécsi Apáczai Csere János Általános Iskola, Gimnázium, Kollégium, Alapfokú Művészeti Iskola

"]

ERASMUS+ projekttalálkozó Csehország, Rakovnik 2017 április 02-08

E-Napló

Keresés

A harmadik éve zajló ERASMUS+  “10 Towns” projekttalálkozó utolsó előtti állomása a Csehországbeli Rakovnik volt.

Az ANK Gimnáziumot ezen a találkozón Minárik Tamás gimnáziumi igazgatóhelyettes, Bender Ágnes koordinátor, Pék Mónika tanárnő és három gimnáziumi diák képviselte. A 10A osztályból Mészáros Máté és Knopf Bence, a 11A osztályból pedig Gazdag Máté. A diákok a tavalyi tanév májusában Magyarországon megrendezett projekthét alkalmával fogadtak külföldi diákokat és most ők is Cseh családoknál kerültek elhelyezésre. A projekt munkanyelve az angol, melyet a projektmunkák készítésénél, előadásánál, valamint a vendéglátó családokkal történő kapcsolattartásnál és kommunikációnál is aktívan használnak a résztvevő diákok. Minden egyes ország által szervezett projekthétre van kötelezően elkészítendő projektmunka. Erre a projekttalálkozóra a szülőváros természeti környezete és természetvédelem volt a téma. Ezért a diákokkal még Pécsett ellátogattunk a Pannonpower Hőerőműbe, ahol megismerkedhettek a fenntartható fejlődést megvalósító energiatermelő technológiákkal (faforgács és szalma tüzelésű hő és energiatermelés), melyeknek köszönhetően a pécsi hőerőmű 100%-ban biomassza tüzelésű és nagyrészt CO2 kibocsájtás mentes energiát termel. Ide az iskolánk anyanyelvi lektora, Wesley Paines,  is elkísérte a diákokat, majd a látogatás után a helyszínen a diákok által összeállított kérdések alapján”interjút” adott a hőerőműben szerzett információk alapján. Ez a videó került bele a Pécs természeti környezetéről készült ppt prezentációba, melyet diákok a csehországi projekthét negyedik napján mutattak be a projektben résztvevő 10 ország tanárai és diákjai előtt.  A projektnapon kívül érdekes kultúrális programokon vettünk részt. Ellátogattunk Prágába, ahol a főteret, a Károly hidat, a Károly székesegyházat, a híres csillagászati zenélő órát nézhettük meg és a diákok történelmi betekintést is kaphattak Magyarország és Csehország sok ponton kötődő történelmébe is. Karlovy Varyba, a híres fürdővárosba is ellátogattunk. Érdekes élmény volt bepillantani a rakovniki szakközépiskola életébe is, mivel ez a mi iskolánktól eltérően nem gimnázium, hanem olyan szakközépiskola, ahol a diákok modern gépészeti és számítógépes tudásra tehetnek szert. Meglátogattunk néhány tanórát is, többek közt egy angol órát, ahol a diákok az Oxford kiadó egy speciálisan gépészeti szaknyelvet oktató kurzuskönyvéből tanultak. A számítástechnika órán a diákok éppen a 3D modellezést gyakorolták, ahol az adott programnyelven megtervezett termékek kinyomtatására is lehetőség volt egy 3D-s nyomtató segítségével. A vendéglátó tanárok a helyi nevezetességeket is megmutatták, egy kisfilm segítségével pedig megismerhettük Rakovnik történetét és a nevezetesebb fesztiválokat is.
A fürdőváros után elutaztunk a Moser üveggyárba, ahol saját szemünkkel láthattuk, hogy hogyan készülnek a világhíres Moser üvegtermékek. Az cseh iskolában töltött prezentációs napon a diákok résztvettek egy a tradicionális cseh húsvéti szokásokat bemutató workshop-on, ahol különböző húsvéti díszeket készítettek.