INTÉZKEDÉSI TERV
a járványügyi készenlét idejére – az EMMI protokollhoz kapcsolódóan[1]
Kisfaludy Lászlónak, az EMMI köznevelésért felelős helyettes államtitkárának 2020. augusztus 17-i levele szerint a kiadott protokoll bevezetéséről és alkalmazásáról az intézményvezetőnek kell gondoskodnia. Ebből következően az itt leírtak igazgatói utasításként értelmezendők, és a Pécsi Apáczai Csere János Általános Iskola, Gimnázium, Kollégium, Alapfokú Művészeti Iskola minden dolgozójának kötelessége ezeket betartani és betartatni.
Szükség esetén, a tapasztalatok alapján az itt leírt intézkedések a későbbiekben módosításra kerülhetnek.
A. FELKÉSZÜLÉS A TANÉVKEZDÉSRE
- Augusztus végén fertőtlenítő nagytakarítás. Határidő: 2020. aug. 31.
- Az OH Tanévnyitó 2020 oldal követésével folyamatos tájékozódás az aktuális hírekről, tájékoztatókról, feladatokról. Az igazgató tájékoztatja a teendőkről az intézmény dolgozóit.
B. AZ INTÉZMÉNYEK LÁTOGATÁSA, MŰKÖDÉSI RENDJE
- szeptember 1-jétől az iskolába csak az intézménnyel jogviszonyban álló tanulók és dolgozók, az intézményben jogszabályok alapján dolgozó külső alkalmazottak (pl. gyógypedagógusok, iskolaorvos, védőnő, iskolai szociális segítő) tartózkodhatnak.
Minden egyéb belépést a portás jelzése alapján az intézményvezetés engedélyezheti indokolt esetben.
- Az intézményt csak tünetmentes tanuló látogathatja. Tájékoztatni kell a szülőket arról, hogy ha gyermeküknél tüneteket észlelnek, a NNK (Nemzeti Népegészségügyi Központ) aktuális eljárásrendje alapján gondoskodjanak orvosi vizsgálatról. A szülő köteles az iskolát értesíteni, ha a gyermekénél koronavírus-gyanú vagy igazolt fertőzés van.
- Az oktatásban és nevelésben, illetve az intézmények működtetésében csak egészséges és tünetmentes pedagógus és más dolgozó vehet részt. Ha a dolgozó tünetet észlel magán, a háziorvos értesítésével gondoskodnia kell orvosi vizsgálatról. A dolgozó köteles a munkaköri leírásban megjelölt közvetlen felettesét értesíteni, ha koronavírus-gyanú áll fenn nála, vagy igazolt fertőzése van.
- A szülők gyermeküket az iskola főbejárata előtti területig kísérhetik, illetve csak az iskola előtt várakozhatnak rájuk.
- Osztálytermen, saját irodán kívül maszkviselés kötelező a felnőtt dolgozók, a diákok és az intézménybe lépő vendégek számára.
- Az osztálytermekben a lehetőségek szerint biztosítani kell minden tanórán, foglalkozáson és felügyeleten a tanulók minél lazább elhelyezését, ha lehetőség van rá, egy kétszemélyes padban csak egy tanuló üljön.
- Az óra- és teremrend megszervezésénél törekedni kell arra, hogy minimálisra csökkenjen a teremváltások száma.
- A tantermi oktatás során az osztályok keveredése csak a tantárgyfelosztásban előírt vegyes csoportok esetén engedélyezett. Helyettesítés során vagy egyéb esetben sem szervezhető másik vegyes csoport.
- Osztályváltáskor felületfertőtlenítés szükséges a termekben a szünet ideje alatt (padok, kilincsek, billentyűzetek, stb).
- 40 perces tanórákat tartunk (más csengetési rend), így a hosszabb szünetekben lehetőség van fertőtlenítésre, biztonságosabb teremcserére.
- Minden tanuló csak a saját iskolájának a főbejáratát használhatja, másik intézményen való indokolatlan átjárkálás nem engedélyezett.
- Ügyintézés az irodákban csak a kijelölt időpontokban lehetséges.
- A tanulók az intézményen belül és kívül kerüljék a csoportosulásokat. (mosdó, büfé, udvar)
- Testnevelés öltözőkben eltérő osztályok nem találkozhatnak. Külön lebonyolítási rend kidolgozása és betartatása szükséges.
- Testnevelés órák megtartása lehetőség szerint a szabadban történik. Szoros testi kontaktust igénylő feladatok mellőzése, ha ez valamiért nélkülözhetetlen, csak osztályon belüli állandó párral, vagy kiscsoportban szabad megvalósítani.
- Rendezvények megtartása csak osztálykeretben, bármilyen egyéb program szervezése csak az igazgatóval történt egyeztetés után lehetséges.
- Az úszásoktatás szervezéséről később történik tájékoztatás.
- Tömegközlekedés igénybevétele tanítási időn kívüli szervezett program esetén:
igazgatóval történt egyeztetés után (csak kivételesen indokolt esetben), szülőktől kapott beleegyező nyilatkozat birtokában.
- Osztálykirándulás szervezése Pécs városán kívüli, belföldi helyszínre: a részletes program benyújtása előzetesen az intézmény vezetőségének, majd a hozzájárulásuk esetén: csak különjáratú busszal, szülői beleegyező nyilatkozatok birtokában.
- Az intézményben található büféket és az agórát az intézményegységek közötti megállapodások szerint lehet használni.
C. EGÉSZSÉGÜGYI SZEMPONTBÓL BIZTONSÁGOS KÖRNYEZET KIALAKÍTÁSA
- Az intézmény bejáratainál vírusölő hatású kézfertőtlenítőt biztosítunk, annak használatára táblával hívjuk fel a figyelmet. Az intézménybe érkezéskor minden belépőnek kötelező a kézfertőtlenítés! Erre a portás köteles szóban is felhívni a figyelmet.
- Minden mosdóban biztosítjuk a szappanos kézmosási lehetőséget. Lehetőség szerint ez fertőtlenítő hatású folyékony szappan, vagy vírusölő hatású kézfertőtlenítővel egészítjük ki. Kéztörlésre papírtörlőket helyezünk ki.
- A mosdókban biztosítani kell a csoportosulás elkerülését, védőtávolság betartását.
- Tanórák alatt az összes mosdó és a mosdók kilincseinek fertőtlenítése.
- Kiemelt figyelmet kell fordítani az alapvető higiénés szabályok betartására. Az egyes tevékenységeket megelőzően és azokat követően szappanos kézmosással vagy alkoholos kézfertőtlenítéssel kell biztosítani a személyes tisztaságot, így különösen a számítógépek, többek által használt eszközök esetén.
- A személyi higiéné alapvető szabályairól a tanulók részletes, az adott korosztálynak megfelelő szintű tájékoztatást kapnak már az első tanítási napon, osztályfőnöküktől:
- az alapos kézmosás szabályairól
- a kézfertőtlenítők használatának szabályairól
- a köhögési etikettről (A gyermekeknek meg kell tanítani az úgynevezett köhögési etikettet: papír zsebkendő használata köhögéskor, tüsszentéskor (ennek hiányában a könyökhajlatba kell köhögni, tüsszenteni), majd a használt zsebkendő szemetes kukába dobása és alapos kézmosás, esetleg kézfertőtlenítés.)
- a maszkviselés szabályairól (orrot és szájat kell takarnia, felvétel, levétel szabályai, meddig használható, stb.)
- a távolságtartási szabályokról (Együtt élő családtagok kivételével lehetőleg 1,5 m távolság, főleg zárt térben; nagyobb létszámú csoportokkal történő találkozás kerülése, stb.)
- a személyes érintkezések kerüléséről (pl. kézfogás, puszi, ölelés mellőzése)
- az iskolai szabályozókról (ld. jelen intézkedési terv).
- A köhögéssel, tüsszentéssel a különböző felületekre került vírus inaktiválása érdekében fokozottan ügyelni kell az intézmény tisztaságára, a napi többszöri fertőtlenítő takarítás (termekben, a folyosókon és a szociális helyiségekben) elvégzésére. A fertőtlenítő takarítás során kiemelt figyelmet kell fordítani arra, hogy a kézzel gyakran érintett felületek (ilyenek a padok, asztalok, székek, az ajtó-, ablakkilincsek, korlátok, villany- és egyéb kapcsolók, informatikai eszközök (billentyűzet, monitor, egér, egérpad, stb.), mosdók csaptelepei, WC lehúzók, stb.) valamint a padló és a mosható falfelületek vírusölő hatású szerrel fertőtlenítésre kerüljenek.
- A takarítást, fertőtlenítést úgy kell megszervezni, hogy az a gyermekek, tanulók egészségét ne veszélyeztesse. A takarítást végző dolgozók részére a felhasznált szernek megfelelő védőeszköz biztosítása és azok viselése szükséges.
- Zárt térben a kórokozók koncentrációjának csökkentése érdekében kiemelt figyelmet kell fordítani a folyamatos vagy rendszeres, fokozott intenzitású természetes szellőztetésre, mely vonatkozik minden zárt térre, így a folyosókra, valamint a szociális helyiségekre is. A helyiségek ablakát az időjárás függvényében lehetőség szerint nyitva kell tartani.
- Légkondicionáló eszköz további intézkedésig nem használható.
- A játékok, sporteszközök, játszótéri eszközök felületét rendszeresen fertőtleníteni kell.
- A tanórák közötti szünetekben az orrot és a szájat eltakaró maszk viselése kötelező a diákok, a tanárok és az intézmény dolgozói számára a folyosókon és a közösségi terekben.
- Javasolt (de nem kötelező) a tanórákon is a maszk viselése.
- A tanórákon a diákok csak a saját taneszközeiket (tankönyv, munkafüzet, toll, rajzeszközök stb.) használhatják.
- A vírusfertőzéssel kapcsolatos plakátok, piktogramok elhelyezése az intézmény folyosóin, mosdókban.
D. AZ ISKOLA EGÉSZSÉGÜGYI ELLÁTÁSÁNAK SZABÁLYAI
- Az iskola-egészségügyi ellátás továbbra is elvégzi a számára előírt feladatokat. (szűrővizsgálatokat). Ezért szükséges az együttműködés az iskolaorvossal és a védőnővel.
- A járványügyi szabályok betartása érdekében megfelelő szervezéssel (időbeli ütemezés, pontos időpont megadása, várakozóhely kijelölése, stb.) az eltérő osztályokban tanulók közötti találkozások számát minimálisra kell szorítani.
F. TANULÓI HIÁNYZÁSOK KEZELÉSE
- Annak a tanulónak az iskolai hiányzását, aki a vírusfertőzés szempontjából veszélyeztetett csoportba tartozik tartós betegsége (Például szív-érrendszeri megbetegedések, cukorbetegség, légzőszervi megbetegedések, rosszindulatú daganatos megbetegedések, máj- és vesebetegségek) például immunszupprimált állapota miatt, erről orvosi szakvéleménnyel rendelkezik, és azt bemutatja, esetleges hiányzását igazolt hiányzásnak kell tekinteni.
- Igazolt hiányzásnak tekintendő, ha a gyermek, a tanuló hatósági karanténba kerül a részére előírt karantén időszakára. Ezen időszakban a tanuló az otthona elhagyása nélkül, a pedagógusokkal egyeztetett kapcsolattartási és számonkérési forma mellett részt vehet az oktatásban.
- A protokoll szerint: „A gyermek, a tanuló távolmaradásával kapcsolatos valamennyi szabály a nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról szóló 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendeletben foglaltak szerint érvényes, azok betartása szerint szükséges eljárni.” Házirendünk ezzel összhangban van, tehát minden hiányzást a Házirend szerint kell igazolni.
G. TEENDŐK BETEG SZEMÉLY ESETÉN
- Ha egy gyermeknél, pedagógusnál, vagy egyéb dolgozónál fertőzés tünetei észlelhetők, haladéktalanul el kell őt különíteni, és az NNK által kiadott aktuális eljárásrendnek megfelelően ellátni a beteggel kapcsolatos teendőket.
- Ha egy gyermeknél, pedagógusnál, vagy egyéb dolgozónál fertőzés tünetei észlelhetők, haladéktalanul el kell őt különíteni, egyúttal értesíteni kell az iskolaegészségügyi orvost, aki az érvényes eljárásrend szerint dönt a további teendőkről. Gyermek esetén a szülő/gondviselő értesítéséről is gondoskodni kell, akinek a figyelmét fel kell hívni arra, hogy feltétlenül keressék meg telefonon a gyermek háziorvosát/házi gyermekorvosát. Azt követően az orvos utasításainak alapján kell eljárni.
- A beteg gyermek felügyeletét ellátó személynek kesztyű és maszk használata kötelező.
- Amennyiben felmerül a COVID-19 fertőzés gyanúja, fontos, hogy megfelelő felkészültséggel rendelkező egészségügyi dolgozó kerüljön értesítésre. A háziorvos, házi gyermekorvos, illetve a kezelőorvos jogosult a COVID-19 fertőzés gyanújára vonatkozóan nyilatkozni. Amennyiben fennáll a gyanú, nekik kötelességük az NNK által kiadott aktuális eljárásrendnek megfelelően ellátni a beteggel kapcsolatos teendőket.
- A gyermek az iskolába – hasonlóan más megbetegedésekhez – kizárólag orvosi igazolással térhet vissza, melyet az intézménynek el kell fogadnia, azt saját hatáskörben nem bírálhatja felül.
H. INTÉZKEDÉSEK FERTŐZÉSSEL ÉRINTETT INTÉZMÉNYEK ESETÉBEN
- Ha az intézménnyel jogviszonyban álló tanuló vagy dolgozó esetén bebizonyosodik, hogy COVID 19 fertőzése van, az adatok alapján az EMMI és az NNK közösen megvizsgálja, hogy szükséges-e elrendelni az intézményben más munkarendet. Az intézményben a tantermen kívüli, digitális munkarend bevezetéséről az Operatív Törzs dönt.
- Az intézmény a jogszabályok alapján arra jogosult szervtől haladéktalanul tájékoztatást kap a döntésről. Az átállást okozó állapot megszűnése után az intézmény jelzést kap arra, hogy térjen vissza a normál munkarend szerinti oktatás folytatására. A további népegészségügyi döntéseket az NNK és az érintett szervezetek hozzák meg és hajtják végre.
- A tantermen kívüli, digitális munkarendben a nevelés-oktatás, a tanulási folyamat ellenőrzése és támogatása a pedagógusok és a tanulók online vagy más, személyes találkozást nem igénylő kapcsolatában – elsősorban digitális eszközök alkalmazásával – történik. A tanulók a tantermen kívüli, digitális munkarend elrendelését követő naptól az iskolát oktatási célból nem látogathatják.
- Ha egy nevelési-oktatási intézményben átmenetileg elrendelésre kerül a tantermen kívüli, digitális munkarend, a gyermekfelügyeletet az érintett intézményben meg kell szervezni a szülők támogatása érdekében. Amennyiben az intézményben objektív okokból nem szervezhető meg a gyermekfelügyelet, arról a tankerületi központ gondoskodik.
- A gyermekfelügyelet során a gyermekétkeztetési feladat ellátója változatlanul biztosítja a gyermekétkeztetést, a saját eljárásrendje szerint.
Pécs, 2020. augusztus 31.
Ulrich Magdolna
intézményvezető
[1] EMMI Intézkedési terv a 2020/2021. tanévben a köznevelési intézményekben a járványügyi készenlét idején alkalmazandó eljárásrendről. Intézkedési tervünkben gyakran felhasználtuk az EMMI protokoll szövegét szó szerint is.